Pronájem

 
 • Pronájem nemovitosti

  Pronájem nemovitosti je smluvní vztah mezi majitelem nemovitosti (pronajímatelem) a nájemcem uzavřený na základě nájemní smlouvy. Cílem pronajímatele je, pronajmout byt, dům nebo jinou nemovitost na co nejdelší dobu a za co nejvyšší cenu.

 • Investice

  Investice je jednorázově nebo krátkodobě vynaložený zdroj či peněžní výdaj, u kterého se očekává jeho přeměna na budoucí výnosy či peněžní příjmy během delšího časového období přesahujícího jeden rok.

 • Správa nemovitostí (Facility Management)

  Správa nemovitostí (anglicky Facility Management) je soubor činností, které mají za cíl zajistit plynulý chod příslušné nemovitosti. Obecně lze tyto činnosti definovat jako integrované řízení služeb, které podporují hlavní činnost dané společnosti.

 • Development

  Realitní development je soubor kroků vedoucí k úspěšné realizaci stavebního projektu. Již z překladu anglického slova development (= vývoj, rozvoj) vyplývá nejpřesnější definice.

 • Dům

  Dům je stavba pro bydlení, v níž je více než polovina podlahové plochy místností a prostorů určena pro bydlení a která může mít nejvýše tři samostatné byty. Zároveň dle ČSN 73 4301 obsahuje nanejvýš dvě nadzemní podlaží, jedno podzemní podlaží a podkroví. V případě potřeby, může dům sloužit i k různým jiným účelům, např. skladovací prostory, výrobní a průmyslové prostory, administrativní zázemí apod.

 • Pozemek

  Pozemek je část zemského povrchu pod i nad zemí oddělený od sousedních částí hranicí územní jednotky nebo hranicí katastrálního území, hranicí vlastnickou, hranicí stanovenou regulačním plánem, územním rozhodnutím nebo územním souhlasem, hranicí jiného práva, hranicí rozsahu zástavního práva, hranicí rozsahu práva stavby, hranicí druhů pozemků, popřípadě rozhraním způsobu využití pozemků. Může měnit své hranice, může být spojen (sloučen) s jiným pozemkem nebo může být naopak rozdělen.

 • Komerční nemovitost

  Jakákoliv nemovitost (dům, byt, pozemek, nebytový prostor, skladový prostor, výrobní prostor), která slouží k vytváření zisku vlastníka nemovitosti. Každá komerční nemovitost má svého majitele a správce (fyzická i právnická osoba) a její zisk podléhá zdanění dle platných zákonů.

 • Byt

  Byt je uzamykatelný prostor v bytovém domě, který obsahuje jednu nebo více obyvatelných místností, kuchyň, místnost se sociálním zařízením a koupelnou. Všechny tyto místnosti jsou propojeny chodbou. Mezi obývací místnosti můžeme řadit obývací pokoj, ložnici, pracovna a ostatní obyvatelné místnosti. Naopak předsíň, chodba, kuchyně, koupelna či záchod se za místnosti nepočítají.

 • Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB)

  Průkaz energetické náročnosti budov (PENB) hodnotí budovy na základě typizovaného užívání, a díky tomu lze budovy objektivně porovnat a zjistit jejich energetickou náročnost. Posuzovanou budovu porovnává z hlediska spotřeby energie na její kompletní provoz, tzn. potřebnou energii na ohřev teplé vody, vytápění, umělé osvětlení, vzduchotechniku, popř. klimatizační techniku.

 • Garáž

  Garáž je samostatně stojící stavba určená k parkování jednoho nebo více motorových vozidel. Bývá propojená s obytným domem, ale není to pravidlem. Můžete se setkat také s řadovými garážemi nebo hromadnými garážemi. Řadová garáž je garáž s vlastním vjezdem, která však stojí v jedné řadě s dalšími garážemi jiných majitelů. Hromadná garáž je objekt sjedním vjezdem s více parkovacími místy bez uzamykatelného ohraničení nebo s uzamykatelným ohraničením. Umístění garáže bývá většinou v úrovni terénu nebo pod úrovní terénu.

 • Hausbót

  Hausbót je loď přizpůsobená celoročnímu bydlení. Pro hausbóty je v na březích řek a v přístavech vyhrazen speciální prostor, ve kterém mohou trvale kotvit. Hausbóty mnohdy nemají ani motor a musí být taženy lodí do místa určení. V poslední době se jedná o čím dál, tím více žádaný způsob bydlení.

 • Mobilní dům

  Mobilní dům, někdy také nazývaný německým výrazem Mobilheim, je obydlí „na kolech“ umožňující jednoduchý transport z místa na místo, dle požadavků majitele. Jsou skvělou alternativou pro sezónní bydlení nebo jako rekreační obydlí. Ve státech s příhodnějšími klimatickými podmínkami není výjimkou, že jsou využívány i k trvalému užívání, protože náklady na pořízení a provoz takových domů je ve srovnání s klasickými byty nesrovnatelně nižší.

 • Vinný sklep

  Vinný sklep je prostor pod úrovní země se stálou teplotou a vlhkostí využívaný ke skladování vína. Právě díky stálé teplotě a tmě ochraňuje skladované víno od potenciálně škodlivých vnějších vlivů a příliš rychlého stárnutí. Vinné sklepy se zpravidla budují jako samostatně stojící objekty.

 • Půdní prostor (půda)

  Půdní prostor, nebo také zkráceně půda, je obytný prostor pod střechou. V minulosti byl tento prostor v domech využíván k sušení prádla nebo skladování nepotřebných věcí, ale v posledních několika letech je čím dál, tím více využíván k bydlení, zejména pak v atraktivních městských částech, kde příliš nedochází k prodeji klasických bytových jednotek a půdní vestavba je tak jediný způsob, jak v dané lokalitě bydlet.

 • Maringotka

  Maringotka je mobilní obytný prostor speciálně konstruovaný tak, aby se dal táhnout za nákladním autem nebo jiným vozidlem většího obsahu. Maringotky jsou zpravidla užívány jako obydlí dělníků na stavbách, šatny, převlékárny, sociální zařízení sklady apod.

 • Zahraniční nemovitost

  Zahraniční nemovitost je jakákoliv nemovitost v zahraničí, kterou může občan České republiky vlastnit. Jedná se o zajímavou finanční investici, od které se dá očekávat další zhodnocení v budoucnosti. Navíc je možné nemovitost pronajímat a díky tomu pokrýt celou nebo větší část hypoteční splátky.

 • Úvěr

  Úvěr je forma půjčky, při které si fyzická nebo právnická osoba půjčí peníze od věřitele (fyzická nebo právnická osoba) a je ochotna za tuto půjčku po uplynutí nebo ještě v průběhu doby splatnosti zaplatit určitý úrok. Věřitelem bývá zpravidla banka, pro kterou je úvěr hlavním aktivem, zajišťující příjmy, ale může to být i jakýkoliv jiný právní subjekt.

  Nabízených typů úvěrů je velké množství a dělíme je do několika základních kategorií:

 • Jak stanovit kupní cenu nemovitosti?

  Fotografie pána, který drží červenou maketu domu a druhou rukou naznačuje gesto zdviženého palce

  Možná jste se právě rozhodli prodat nemovitost a určitě je Vaším cílem inkasovat co nejvyšší částku. Podle čeho, ale cenu nastavit, abyste nepřestřelili nebo významně nepodstřelili realitu? A co když Váš návrh nikdo neakceptuje, nemovitost se neprodá a zůstane v nabídce příliš dlouho?

 • Při prodeji nemovitosti vsaďte na zkušenosti realitní kanceláře

  Cílem každého prodávajícího je, prodat nemovitost co nejrychleji, inkasovat co nejvyšší cenu a strávit prodejem co nejméně času. Většina majitelů však na začátku stojí před zásadní otázkou. Realizovat prodej na vlastní pěst nebo zvolit prodej přes realitní kancelář.

 • Jaký je rozdíl mezi výpůjčkou, nájmem, podnájmem a pronájmem?

  Málokdo ví, že mezi pojmy výpůjčka, nájem a podnájem je zásadní rozdíl. V případě, že nechcete nebo nemůžete momentálně bydlet ve vlastní nemovitosti, měli byste se v těchto termínech orientovat.

  Všechna uvedená slova mnoha lidem zní velmi podobně. Avšak z právního hlediska je mezi nimi zásadní rozdíl, který by měl každý zájemce o nájemní bydlení znát.

 • Je lepší prodávat rekonstruovaný nebo nerekonstruovaný byt?

  Rádi byste prodali byt a nevíte, jestli se před tím ještě pustit do rekonstrukce, aby byl u zájemců žádanější, a vy jste mohli nasadit vyšší prodejní cenu? Nebo přemýšlíte nad jednodušší a pohodlnější cestou a byt se pokusíte prodat v současném stavu? Která z variant je lepší?

 • Družstevní bydlení hlásí návrat na výsluní

  ŠŤASTNÝ PÁR PŘEBÍRÁ KLÍČE OD NEMOVITOSTI

  Družstevní bydlení není žádnou novinkou a v České republice je využívané již desítky let. V porevoluční době však u obyvatel převládla touha po vlastnictví nemovitosti a mnoho lidí začalo preferovat nákup bytu do osobního vlastnictví. Tyto roky však již pominuly a družstevní byty opět začínají být žádaným artiklem.

 • Za co všechno musím zaplatit, když kupuji nemovitost?

  Hotovo, právě jste se dohodli, že tento byt koupíte. Je přesně podle představ a cena je pro Vás akceptovatelná. Víte ale, že kupní cena není finální výdaj při koupi nemovitosti? Na jaké poplatky a provize se musíte připravit?

 • Pronájem bytu 1+1 38m2, Bramboříkova, Praha 10

  K pronájmu Vám nabízíme zrekonstruovanou bytovou jednotku 1+1 o velikosti 38m2 s lodžií, nacházející se v 2 poschodí bytového domu s výtahem. Dispozici bytu tvoří zádvěří s botníkem, zrcadlem a věšáky hlavní obytná místnost s nočním a televizním stolkem a třídílnou skříní se zrcadlem. Mezi obývacím pokojem a samostatnou kuchyní je stůl se třemi židlemi.

  Činnost: 
  Kraj: 

  Praha

  kraj_kod: 
  CZ010
  Nemovitost: 
 • Povinnosti poskytovatele ubytování přes Airbnb

  Airbnb je revolučním trendem v oblasti pronájmu nemovitostí, který získává stále více příznivců, ale i odpůrců. Majitelům přináší velmi zajímavé zisky a turistům výrazně levnější ubytování v žádanějších lokalitách než klasické hotely. Jejich nadšení však zpravidla nesdílí ostatní obyvatelné domu, a proto je dobré se seznámit s pravidly, kterými by se měl řídit každý, kdo uvažuje o poskytnutí nemovitosti ke krátkodobému pronájmu skrze sdílenou ekonomiku.

 • Jak nejlépe ukončit pronájem bytu

  Zátiší křesílka s lampou v pokoji a na zdi připíchnutý papír s nápisem výpověď

  Asi každý pronajímatel si přeje, aby získal do svého bytu slušné a poctivé nájemníky, kteří dodržují nájemní smlouvu, platí včas a nedostávají se do rozporu s domovním řádem. Taková smlouva o nájmu pak může existovat řadu let a spokojený je pronajímatel i nájemce. Co však dělat v případě, kdy musíte přistoupit k ukončení nájmu? Víte, jakými pravidly se řídit a co je nutné splňovat?

  Dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem 

 • Víte, kdo bydlí ve Vámi pronajímaném bytě?

  Pronajímáte byt? A víte, kdo ve vašem bytě ve finále skutečně bydlí? V dnešní době není výjimkou, že pronajmete byt jednomu nájemci a ve finále v něm bydlí další tři osoby, o kterých jste nikdy neslyšeli. Existují nějaká opatření, jak se bránit, pokud si to nepřejete?

 • Důležitá kritéria při koupi nemovitosti

  Obrázek sídliště je překrytý zvětšovací lupou

  Koupě nemovitosti není nic snadného, zejména pro někoho, kdo zatím nemá v této oblasti žádné zkušenosti. Je proto dobré vědět, že mimo cenu jsou i jiná kritéria, kterými byste se měli zabývat dříve, než připojíte svůj podpis na kupní smlouvu.

  Lokalita

 • Pozor na falešné majitele bytů

  Projekt stavby překrytý otazníkem a dvěma vykřičníky

  Určitě jste na ně při shánění pronájmu narazili také. Kompletně zrekonstruované byty v perfektním designovém provedení za více než lákavou cenu v porovnání s ostatními v dané lokalitě a městě. Hned Vás napadne, že v tom bude asi nějaký háček, ale co kdyby nebyl a Vy jste právě propásli skvělou příležitost? Uklidníme Vás, prakticky vždy je v tom nějaký háček a měli byste se mít před takovými nabídkami hodně na pozoru.

 • Ověřte si, kdo je skutečným majitelem kupované nemovitosti

  I při nákupu nemovitosti platí známé pořekadlo „Důvěřuj, ale prověřuj“. Koupit byt či dům do osobního vlastnictví totiž není tak jednoduchou záležitostí, jak se může na první pohled zdát. Ještě před koupí je třeba ověřit vlastnictví kupovaného bytu či domu.

 • Nejdůležitější kritéria pro získání hypotéky

  Šance získat hypotéku a pořídit si vlastní bydlení se díky nízkým úrokovým sazbám v posledních letech otevřela nebývalému množství žadatelů. Tato doba se však zdá být nenávratně pryč a nedávné zvýšení úrokových sazeb, o kterém rozhodla bankovní rada České národní banky, povede podle ekonomů k postupnému zdražování hypoték a dalších úvěrů. Je proto dobré si připomenout, která kritéria jsou pro banku nejdůležitější při udělení kladného rozhodnutí.

  Stabilita finančního příjmu

 • Připravte se na vyšší úrokové sazby hypoték a refinancujte již před ukončením fixace

  Po dlouhých letech, kdy se úroková sazba hypoték pohybovala na téměř nulové hodnotě, lze v příštích měsících až letech očekávat opačný trend, tedy její postupné zvyšování a tím pádem prodražení celého úvěru. Úrokovou sazbu v roce 2018 je momentálně těžké odhadnout. Vše se však bude odvíjet od základní úrokové sazby, kterou stanovuje Česká národní banka (ČNB). Každý majitel hypotéky by proto nejraději refinancoval ještě za výhodných podmínek, ale jak na to, když máte smlouvu s fixní úrokovou sazbou?

 • Jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištěním nemovitosti?

  Existuje spousta příčin, které mohou z nenadání přidělat velké starosti každému majiteli bytu. Byt může být vykraden, poškozen neopatrným chováním uživatele či znehodnocen přírodními vlivy (povodeň, vichřice apod.). I když zpravidla nedokážeme ovlivnit některou ze zmíněných událostí, můžeme zmírnit negativní dopady problému. Stačí k tomu kvalitní pojištění domácnosti a nemovitosti. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

 • Kdo platí opravy v nájemním bytě?

  Pronajímaný byt je nezřídka poskytnut nájemci včetně vybavení. Nejčastěji pronajímatel v bytě přenechá k užívání spotřebiče jako pračku, ledničku, sporák nebo mikrovlnou troubu. V některých případech pak dokonce televizor a další elektroniku. Co když se ale takové zařízení porouchá? Kdo zaplatí opravu a jak v takovém případě postupovat?

 • Od ledna 2018 se vrací do hry předkupní právo spoluvlastníků

  Až do 31.12.2017 bylo možné, aby každý vlastník prodal svůj vlastnický podíl komukoliv bez souhlasu a přednostního nabídnutí podílu ostatním vlastníkům. Od 1.1.2018 se díky zákonu č. 460/2016 Sb., kterým se novelizuje občanský zákoník, vrací předkupní právo spoluvlastníků nemovité věci.

 • Pronájem penzionu Ráj v Josefově Dole

  Práce na této transakci mě jako rodilého horala prostě nadchla. Měl jsem možnost si užít nemovitost jak v zimě s hromadou sněhu, tak v létě, kdy hory jsou stejně krásné.  Na začátku to vypadalo na prodej penzionu, ale  nakonec se z toho vyklubal pronájem. Myslím, že vzájemně proběhlo vše tak jak má být.

  Činnost: 
  Kraj: 

  Liberecký

  kraj_kod: 
  CZ051
  Nemovitost: 
 • Může pronajímatel zakázat nájemníkovi přepis trvalého bydliště?

  Trvalé bydliště v praxi obklopuje hodně mýtů. Velké množství pronajímatelů se obává, že pokud si nájemník nechá do pronajatého bytu přepsat své trvalé bydliště, bude do budoucna „nevyhoditelný“, a proto se tomu mnohdy snaží bránit. Je však takový výklad správný?

  Trvalé bydliště v bytě pronajímatele požadují nájemci z mnoha důvodů:

 • Vyplatí se přepisovat dodávky energií na nájemníka?

  Každý pronajímatel nemovitosti řeší před uzavřením smlouvy s nájemcem i otázku, jak to udělat se smlouvami o dodávce energií. Na výběr jsou v podstatě jen dvě možnosti. Buď přepsat smlouvy o dodávce elektřiny a plynu na nové nájemníky, nebo si je nechat nadále na své jméno. Která z těchto variant je výhodnější?

  Obě varianty mají svá pro a proti, která by měl každý pronajímatel dobře zvážit.

  Energie jsou napsané na nájemce

Stránky

Přihlásit se k odběru RSS - Pronájem