Dana Rumanová

Dana
Rumanová
Realitní kancelář / Firma: 
RE/MAX Harmony, Na Pankráci 808/20
Činnosti: 
Preferované lokality: 
Profi profil: 
Základní informace: 
Hlavní náplní mojí činnosti je prodej domů, bytů, pozemků i rekreačních objektů a pronájem bytů a nemovitostí v Praze a okolí. Zaměřuji se nejvíce na Prahu a Střední Čechy. Vzhledem k sídlu kanceláře konkrétně Praha 4 Pankrác, Michle, Nusle, Krč, Kamýk, Modřany, ale nemovitosti úspěšně prodávám a pronajímám i v jiných částech Prahy a pokud si to moji klienti přejí, postarám se o jejich nemovitost i mimo Středočeský kraj. Ráda vám poskytnu konzultace v oblasti nemovitostí, zařídím hypotéku, PENB, zpracuji odhad tržní ceny, nebo posudek za účelem dědického řízení.

Výběr z obchodovaných nemovitostí

 • Pronájem bytu 2+KK Praha 4 Chodov

  Příběh pronájmu tohoto bytu začal prodejem - tedy přesněji vyhledáváním bytu pro mimopražského klienta, jehož záměrem bylo zakoupit investiční byt v Praze. Vzhledem k současným vysokým cenám bytů jsem hledala poměrně dlouho, asi tři měsíce. Nakonec se mi podařilo najít byt za slušnou cenu, samozřejmě s nutností rekonstrukce. Můj klient jednal rychle a byt se podařilo zakoupit a ihned po převodu nemovitosti jsme se pustili do rekonstrukce. Díky tomu jsem se již po několikáté stala bytovou designérkou a dozorovala jsem celou rekonstrukci bytu s osvědčenou stavební firmou, kterou jsem si už před pár lety vyzkoušela na rekonstrukci vlastního bytu a následně na několika dalších bytech mých klientů. Obyčejný panelákový byt 2+KK se změnil k nepoznání. Ještě než majitel přijel převzít dokončené dílo, zájemci o pronájem již netrpělivě čekali na možnost uzavření nájemní smlouvy. Investice do úpravy a rekonstrukce bytu určeného k pronájmu se rozhodně vyplatí - za krásný čistý nově zrekonstuovaný byt majitelé obdrží výrazně vyšší nájemné, než za pronájem bytu v původním stavu. Kvalita a úroveň nájemníků je přímo úměrná kvalitě a úrovni bytu :-)

  Činnost: 
  Kraj: 
  Nemovitost: 
 • Prodej bytu 2+1 s komorou a sklepem v Praze 7 Holešovice

  Na tento obchodní případ velmi ráda vzpomínám. Byt situovaný v kompletně zrekonstruovaném činžovním domě z r. 1939 byl v původním stavu, vybydlený a určený ke kompletní rekonstrukci. I když jsem předpokládala zájem o tuto lokalitu a stanovila jsem odpovídající tržní cenu, zájem o byt na rekonstrukci byl tak velký, že bylo nutné uspořádat tzv. den otevřených dveří a následné výběrové řízení pomocí aukce. Během 4 hodin se na byt přišlo podívat 18 zájemců a z toho 7 zájemců vstoupilo do výběrového řízení. K velké spokojenosti překvapené majitelky se cena nemovitosti zvedla o 700 tis. Kč. A jako bonus k tomu, kupující byli velmi příjemný mladý pár architektů, s vizí zajímavé rekonstrukce a změny dispozice bytu na 3+KK. Po dokončení rekonstrukce jsme byli s původní majitelkou pozvány na návštěvu a proměna na světlý moderní interiér nás velmi potěšila. Není lepší odměna než spokojený prodávající i kupující!

  Činnost: 
  Kraj: 
  Nemovitost: 
 • Prodej činžovní vily v Praze

  Každý obchodní případ, ať už je to prodej nebo pronájem, skrývá nějaký životní příběh. V případě této krásné činžovní vily se třemi samostatnými byty je to příběh majitelky domu. Její otec vilu nechal postavit, vyrůstala v ní a potom ji život odvál do zahraničí, kde žila téměř třicet let. Po návratu do vlasti a po smrti rodičů zůstala ve veliké vile sama. Rozhodnutí opustit bydlení v krásném prostředí bylo velmi těžké a zvažovala to několik let. Nemovitost však potřebovala stále víc údržbu a majitelka se tedy rozhodla raději dům prodat a zabezpečit se na důchod. Když se na mě obrátila, tak se obávala, že její situace není řešitelná, protože se neměla kam vystěhovat a nové bydlení mohla profinancovat až z uskutečněného prodeje této nemovitosti. Největší obavy měla z toho, že nesežene nový byt, který by jí vyhovoval a ve kterém by se cítila dobře. Ale každá situace má řešení - po dvou měsících nabídky se podařilo najít zájemce, který nejen že disponoval vlastními prostředky, ještě byl i ochoten nechat majitelku bydlet další tři měsíce po převodu nemovitosti v jejím bytě, aby měla dostatek času si zajistit nové bydlení. Okamžitě poté, co zájemce složil rezervační poplatek jsme intenzivně vyhledávala nové vhodné bydlení pro paní majitelku. Na čtvrté prohlídce se štěstí usmálo a krásný světlý byt s úžasným výhledem na Prahu byl dostatečnou náplastí na těžké rozhodnutí s prodejem vily. Naštěstí se vše podařilo časově sladit a díky spolehlivé advokátní kanceláři právně ošetřit tak, aby peníze z prodeje vily putovaly rovnou na zakoupení nového bytu a v současné době již se moje klientka těší na přestěhování. 

  Činnost: 
  Kraj: 
  Nemovitost: 

ČLÁNKY

 • Krásný domov se prodá lépe

  Pokud se chystáte prodat váš dům či byt, měli byste věnovat pozornost i zdánlivě nepodstatným detailům. Právě ty se totiž mohou stát tím nejdůležitějším faktorem při rozhodování zájemců o koupi.

Diskuse

 • Jednání v rozporu s nájemní smlouvou - nájemník porušuje noční klid, obtěžuje sousedy, neplní smluvní závazky... Co mohu dělat? Komentář 06.03.2019 - 14:08
  Vždy nejprve doporučuji komunikovat a snažit se s nájemcem domluvit. Podle zákona může pronajímatel nájemní smlouvu vypovědět jen v takovém případě, kdy nájemce své povinnosti porušuje “ hrubě” (tj. např. demolování vybavení bytu nebo domu, policejní zásah proti rušení nočního klidu), nebo také může jít o opakované nedodržení pravidel pro chování v domě (obvykle určují stanovy nebo domovní řád).  Vždy záleží na konkrétní situaci, četnosti a závažnosti porušení.  Pokud se tedy jedná o hrubé nebo opakované porušování nájemní smlouvy, může pronajímatel dát nájemci výpověď s výpovědní dobou v délce tří měsíců, lhůta počíná plynout od prvního dne kalendářního měsíce následujícího poté, co byla výpověď doručena nájemci.
 • Nájemník neplatí nájemné, co mám dělat? Komentář 06.03.2019 - 14:06

  Nejprve doporučuji s nájemcem jednat a zjistit, zda se nachází jen v dočasně obtížné situaci, nebo “jen zapomněl”, nebo zda se dají očekávat dlouhodobější problémy. Pokud ani potom nájemce nezaplatí, nebo se situace po nějaké době znovu opakuje, doporučuji písemně nájemce vyzvat k úhradě a upozornit, že pokud nezaplatí, může dostat výpověď z nájmu. Smlouvu na dobu určitou i na dobu neurčitou je možno vypovědět písemně s tříměsíční výpovědní lhůtou, která začíná běžet od prvního kalendářního dne v měsíci, který následuje po doručení výpovědi.  Pokud vám však nájemce nezaplatí nájem a služby za tři měsíce a více, máte právo dát mu okamžitou výpověď, tj. bez výpovědní doby a nájem končí doručením výpovědi. Třemi měsíci se ale nemyslí časový úsek, nýbrž podstatná je výše dluhu. Když tedy nájemce platí nájem a služby jen částečně, okamžitou výpověď dostat nemůže. Je to možné až tehdy, když dluh přesáhne tři nájmy a úhrady za služby. Předtím, než nájemci dáte okamžitou výpověď však je nutné jej písemně vyzvat, aby dluh uhradil, jinak bude výpověď z nájmu neplatná. Když ani po písemné urgenci dluh nezaplatí, můžete mu dát okamžitou výpověď a potom má měsíc na vyklizení a předání bytu.V písemné výpovědi musí být jasně uvedeno, jaké důvody k ní vedly a také v ní musí být informace, že pokud nájemce s uvedenými důvody nesouhlasí, má právo vznést námitky, nebo se obrátit do 2 měsíců od obdržení výpovědi na soud s žádostí o přezkoumání její oprávněnosti. Když výpověď tyto náležitosti nemá, je neplatná.

 • Jak určím správnou cenu bytu? Komentář 06.03.2019 - 14:05

  Při ocenění tržní ceny bytu používám obvykle porovnávací metodu, která odráží aktuální situaci na trhu. Při porovnávací metodě je kritériem ceny nemovitosti cena, která byla dosažena v dané lokalitě a v určitém časovém období při prodeji obdobných nemovitostí. Dnes již jsou k dispozici cenové mapy, které srovnávají podle lokality údaje o realizovaných cenách získané z katastru nemovitostí a vyjadřují cenový průměr v dané lokalitě.  Základem je přepočet ceny prodané nemovitosti na metry čtvereční a vynásobení velikosti oceňovaného bytu touto cenou. Celková cena však ještě musí být upraveno o indexy parametrů nemovitosti. Cenové maly však jsou jen odrazovým můstkem ke stanovení tržní ceny, protože vůbec nezohledňují technický stav, orientaci a další množství detailů, které mohou mít na cenu zásadní vliv. Tržní cena u dvou bytů v jedné ulici a dokonce i v jednom domě se může výrazně lišit. Proto je nutné znát všechny parametry, které mají vliv na cenu nemovitosti a odhadnout, jak velký ten vliv je.

  Cenu určuje především lokalita, dopravní dostupnost, dále například výhled z okna, občanská vybavenost atd. Pozitivní faktory jsou například pěkný výhled, zeleň v blízkosti, balkon nebo terasa, parkovací stání, orientace bytu na J a JZ, úložné prostory, nízké měsíční náklady. Naopak cenu bytu výrazně snižuje umístění na velmi rušné ulici, absence výtahu, umístění v přízemí nebo v posledním patře, nešikovná dispozice bytu, špatný stav domu, družstevní vlastnictví.                         

  Všechny tyto aspekty je nutno vzít v úvahu, proto údaje získané z cenových map nestačí. Mohou být použity i ceny bytů nabízených v realitní inzerci, pokud se upraví příslušnými koeficienty a zohlední se, že inzerované ceny nemovitostí jsou nadsazené o 10 až 20 %.  Proto jsou představy majitelů o prodejní ceně jejich bytu značně zkreslené a Ideální tedy je, pokud se obrátí na makléře, který danou lokalitů zná a má vlastní zkušenosti s prodejem v dané oblasti. 

 • Jak postupovat, když chci dát nájemníkovi výpověď? Komentář 08.02.2019 - 11:38

  Nájem podle občanského zákoníku může skončit uplynutím doby, na kterou byl sjednaný, odstoupením od smlouvy, nebo výpovědí. Když chcete dát nájemníkovi výpověď, musíte pro to mít zákonný důvod. Výpověď ze strany pronajímatele je zpravidla 3 měsíční, musí být písemná a je třebva v ní jasně uvést, jaké důvody k ní vedly. Také je nutné ve výpovědi nájemníka informovat, že pokud s uvedenými důvody nesouhlasí, má právo vznést námitky nebo se obrátit na soud s žádostí o přezkoumání její oprávněnosti. Když výpověď tyto náležitosti nemá, je neplatná. Pouze při porušení povinností nájemce zvláště závažným způsobem (je definováno podle ust. paragr. 2291 odst. 2) může dostat nájemce výpověď okamžitou a je povinen odevzdat byt bez zbytečného odkladu tj. max. do 1 měsíce od skončení nájmu.

 • Jak postupovat, když chci zvýšit nájem? Komentář 08.02.2019 - 11:37

  Podmínky zvyšování nájemného by měly být sjednány v nájemní smlouvě. Zpravidla je v nájemní smlouvě stanoveno zvyšování nájemného takzvanou inflační doložkou. Zvýšení nájemného je možné dohodnout i formou Dodatku  ke smlouvě. Dohodou mezi nájemcem a pronajímatelem je možné zvyšování nájemného i zcela vyloučit a Dohoda má v tomto případě přednost před zákonem. Pokud zvyšování nájemného neřeší nájemní smlouva, postupuje se podle občanského zákoníku. Pronajímatel se může obrátit na nájemce s písemným návrhem na zvýšení nájemného nejdříve za rok od posledního zvýšení nájemného. Zvýšení nesmí přesáhnout 20 % hranici, a to včetně zvýšení, ke kterému došlo v posledních třech letech. Jestliže nájemce do dvou měsíců neodsouhlasí návrh na zvýšení nájemného, může se pronajímatel domáhat zvýšení nájemného u soudu.

Stránky