První schůzka s makléřem: Na jaké otázky se zeptat?

 
Otázky pro makléře

Proč se svěřit do rukou makléře?

Pro volbu makléře při prodeji, nákupu či pronájmu nemovitosti je několik důvodů. Jak stanovit cenu nemovitosti a dostat co nejvíce? Nebo naopak, jak prodávajícího přesvědčit o slevě? Sledovat ostatní nabídky bytů v různých inzercích nestačí. Pokud při prodeji chcete docílit maximální prodejní ceny, pozvěte si realitního makléře, který vám s celou záležitostí pomůže.

Makléř zná dobře ostatní okolnosti, jako je snižování ceny, poptávka, proč se podobný dům prodal tak rychle, skutečně se prodal za cenu uvedenou na internetu, a další důležité informace, které vám pomohou prodat nemovitost co nejrychleji a za nejvíc peněz.

Nedílnou součástí je jeho praxe. Má za sebou několik stovek prohlídek. Ví na co se zaměřit, aby vaše nemovitost byla lukrativní k prodeji, nebo naopak, jak co nejlépe jednat o ceně nemovitosti s majitelem. Pozná vážné zájemce a stejně tak dokáže kupujícímu či prodávajícímu klást ty správné otázky.

Velmi užitečnou pomocí pro vás makléř bude v případě "papírování". Pracuje s profesionály, dokáže připravit smlouvu bez chyby. Zvládne vám poradit, zda smlouvu podepsat, nebo požadovat změny, aby pro vás byla smlouva co nejvýhodnější. Umí najít případné nesrovnalosti ve smlouvě. A co hlavně? Šetří váš čas. Navštíví za vás všechny potřebné úřady a připraví podklady a doklady k uzavření obchodu. Celou nemovitost nafotí, případně natočí a umístí ji na web a do inzercí, které jsou často zájemci o nemovitost vyhledávané. 

Na co se ptát, než navážete spolupráci s makléřem

Ještě před navázáním spolupráce a sepsáním smlouvy si makléře prověřte. Makléř vám představí nabídku svých služeb a způsob, jakým pro vás bude pracovat. Je však několik otázek, které byste neměli vynechat. Připravili jsme je pro vás s makléřkou Ivou Mizlerovou.

Otázky pro makléře:

 • Jaká je vaše profesní minulost?
 • Je tato profese vaší hlavní pracovní činností?
 • Pod jakou značkou pracujete?
 • Jak dlouho reality prodáváte?
 • Kde si mohu přečíst vaše ověřené reference?
 • Jaká školení jste absolvoval?
 • Jakou máte certifikaci?
 • S kým spolupracujete? (právník, finanční poradce, pojištění)
 • Máte vlastní webovou prezentaci?
 • Jaké obchody jste v posledním měsíci zrealizoval?
 • Za kolik se nemovitosti v této lokalitě prodávají?
 • Jaká je průměrná doba prodeje?
 • Zajistíte mi videoprohlídku?
 • Můžete mi zajistit webové stránky nemovitosti?

Proč nespěchat ani při výběru makléře

Makléř by měl mít přehled o stavu trhu ve vaší lokalitě. To ale neznamená, že vám ihned tipne hodnotu nemovitosti. Každý profesionál se nejdříve o hodnotě nemovitosti přesvědčí a následně vám vypracuje tržní analýzu. Kvalitní realitní makléř k vám nepozve lidi, kteří by o nemovitost neměli zájem. Umí nejen odhadnout lidi, ale také ví, na koho inzerát správně cílit. 

Co vše makléř může ohlídat za vás

 1. Cenu nemovitosti. Ať už příliš vysokou v rámci vašeho nákupu, nebo příliš nízkou, kterou jste si stanovili pro prodej vaší nemovitosti. Prodat dům pod cenou určitě nechcete.
 2. Zjistí si v katastru, zda v případě koupě není na nemovitost uvalené zástavní právo, věcné břemeno, a jestli dům patří skutečně člověku, který se vydává za majitele.
 3. Přečte si a společně s právníky připraví výhodnou smlouvu se všemi náležitostmi.
 4. Nemovitost za vás správně nafotí, případně natočí tak, aby vypadala co nejlukrativněji.
 5. Kontroluje převod vlastnického práva k nemovitosti a finanční částku, kterou platí kupující prodávajícímu. Aby nedošlo k tomu, že prodejce přijde o nemovitost dřív, než dostane zaplaceno, nebo naopak.

Relevantní odkazy