Novostavby: Jaké byty jsou teď v kurzu?

 

Bydlení je velice často odrazem toho, jaké jsou naše sny a po čem toužíme. A nebo také v jakém prostředí jsme vyrůstali. A ačkoliv bude dům či byt rodičů stále naším domovem, je v určitém věku potřeba se osamostatnit a najít si něco svého. Stejně jako cokoliv jiného i bydlení podléhá novým trendům.

Stále častěji hledáme byty s menší dispozicí

Dříve bylo obvyklé bydlet v domech, nejlépe s co největší obytnou plochou. Tento trend je však v dnešní době poměrně nákladný, a proto se aktuálním hitem stávají spíše menší byty. Na to developerské firmy sázejí a v novostavbách je těchto menších bytů na prodej spousta. Přestože nedisponují velkou obytnou plochou, bývají velice dobře situovány a své místo a soukromí si v nich najde každý.

Současným rodinám dnes bez větší problémů stačí  k bydlení dvě až tři místnosti. Ve velké oblibě stále zůstává kuchyň spojená s obývacím pokojem, tedy byty typu "+kk".

Velká většina bytů je prodána ještě před jejich dostavbou. V takovém případě je možné konzultovat s developerskou firmou vámi preferované změny a úpravy propozic v bytě zakoupeném ve fázi stavby.

Zeleň nesmí chybět

Češi jsou milovníci přírody, ale ne každý si může chatu, chalupu nebo alespoň zahrádku dovolit. U novostaveb je kladen velký důraz i na přilehlé okolí. Proto jsou zde budovány zatravněné plochy, vysazovány stromy a to vše dotváří ráz pohodlného a příjemného bydlení.

Přízemní byty je možné koupit s předzahrádkou nebo terasou. Byty v dalších patrech s balkónem či lodžií s alespoň malým kouskem zeleně.

Hitem jsou i nízkoenergetické a pasivní domy

Nízkoenergetické domy jsou v dnešní době velkým trendem moderního bydlení. Zajišťují jak ochranu přírody, která je velkým tématem pro celý svět, tak i znatelnou  úsporu ve spotřebě energie na vytápění, která může dosáhnout až 80 % nákladů.

K dalším přednostem patří přísun čerstvého vzduchu a udržování příznivého klimatu v domě po celý rok. Jedná se tedy o spojení pohodlí, vysokého komfortu a příjemného prostředí.

Trendy a design střech

Současným trendem ve střechách novostaveb je jednoduchost. Nejčastěji se vyskytují střechy pultové, nebo sedlové s nižšími sklony. Na první pohled je evidentní, že nejvíce používanými tóny jsou tmavé až černé. Právě tyto nahrazují dominantní červenou. Velkým hitem je kombinace tmavé střechy a světlé fasády.

Na novou střechu jsou kladeny vysoké nároky počínaje vhledem, dlouhou životností, až po nenáročnou údržbu. Důležité je samozřejmě i správné odvětrání prostoru pod střešní krytinou, která brání i přehřívání podkroví.

Výběr krytiny tedy závisí na více faktorech:

  • sklon střechy
  • tvar střechy
  • orientace dle světových stran (klimatické podmínky)
  • preferovaný vzhled
  • funkčnost a životnost krytiny

Pro svoji trvanlivost, stálobarevnost a nepřeberné množství tvarů se nejpoužívanější krytinou v Evropě stala krytina pálená.

"Zelené střechy"

Tento trend se v poslední době objevuje stále častěji. Jde o jednu z dalších možností, jak mít zeleň v blízkosti, i když bydlíte třeba v centru města. "Zelené" střechy je vhodné realizovat na většině novostaveb s plochou střechou. K jejich nesporným výhodám patří odpařování srážkové vody, a tím snižování teploty a zajištění příjemného klimatu v okolí. Dále zeleň váže oxid uhličitý, polétavý prach a další škodlivé látky nacházející se ve vzduchu a tím pozitivně působí na lidské zdraví. Pokud tedy chceme ve městech zdravé životní prostředí, jsou zelené střechy dobrým krokem.

Co se líbí vám? Hledáte byt či dům? Nechte si poradit od odborníků ze světa realit a najděte si svého realitního "Šampiona".