Neplatí vám nájem? Tipy, jak vystěhovat nájemníky

 

Vyhněte se problémům včas

Není třeba být psycholog, či agent FBI, abyste předešli případným problémům. Ideálním řešením je, svěřit se do rukou realitních makléřů. Ve světě nemovitostí už se pohybují nějaký ten pátek a dobře vědí, na co se budoucích nájemníků zeptat, případně podle jakých “signálů” poznat, zda jde o ty “pravé”.

Na co se realitní makléři nejčastěji ptají:

  • Kde jste bydleli před tím a proč se stěhujete: Možná trošku osobnější otázka, ale když ji správně položíte, dozvíte se cenné informace. Stěhuji se za prací, školou, nebo si nesedli s pronajímatelem?
  • Jaké máte povolání: Zjistíte finanční možnosti a uděláte si obrázek o charakteru osoby. V případě vyhýbavé odpovědi byste měli být na pozoru.
  • Kdo bude v bytě bydlet: Potřeba uvést každou osobu do nájemní smlouvy. Ušetříte tím, že v malém bytě nebude nastěhovaná osmičlenná rodina. Vy jako pronajímatel máte ze zákona dovoleno určovat, kolik osob smí vaši nemovitost využívat.
  • Máte nějaké koníčky: Otázku lze napasovat na fakt, že jím chcete poradit s občanskou vybaveností. Možná se včas dozvíte, že jde o bubeníka, či rockového nadšence.

Jak vypovědět nájemní smlouvu: nájemník neplatí

Náročný úkol. Zákon je zde trošku proti vám. Teprve až po třech nezaplacených nájmech v kuse lze upozornit nájemníky, že nezaplatili. Následuje 90 denní čekání, zda nájemník nezaplatí. Po 6 měsících od prvního nezaplaceného nájmu můžete požádat soud, aby za vás situaci řešil.

I soud má na administrativu až 3 měsíce (to už máme celkem 9 měsíců). Teprve pak zasílá příkaz k vystěhování a příkaz k zaplacení. Pokud nájemníka soudní příkaz nezastraší, může výkon soudu trvat dalších 90 dní. A i když se vám podaří “vyhnat” neplatiče z bytu, nevíte, v jakém stavu nemovitost najdete. Ale nebojte, o své finance nepřijdete. Sice vše může trvat několik let, ale dlužné částky je nájemník povinen zaplatit. Co z toho plyne?

Než oficiální cestou získáte nezaplacené nájmy, může přijít vysvobození v rámci vypršení lhůty trvání nájemní smlouvy. 

Jak vypovědět nájemní smlouvu: Smlouva na dobu určitou

Jednoduchý a nejlepší způsob. V případě, že nájemník odejde, a přesto vám dluží za nájem, buďte rádi. Máte prázdný byt a dlužnou částku lze vymáhat soudní cestou. Ze zákona je stanoveno, že nabíhají úroky z nezaplacené částky už 5 pracovních dnů po neuhrazení nájemného. 

Jak vypovědět nájemní smlouvu: Smlouva na dobu neurčitou

Myslíte si, že z toho nejde ven? Nebojte. Do výpovědi stačí uvést, že byt potřebujete k vlastnímu užívání. Od té chvíle běží tříměsíční výpovědní lhůta, kterou musí nájemník akceptovat.

Chystáte-li se uzavírat smlouvu o pronájmu. Jako pronajímatel byste měl požadovat smlouvu vždy na dobu určitou, přesně stanovte výši nájemného, datum splatnosti, a také uvádějte případné úroky z prodlení nezaplacené částky nájmu.

Další řešení existuje, jen udržte své nervy

Vždy postupujte v souladu se zákonem a nijak nájemníkům nevyhrožujte, či je jinak “nezákonně” nekontaktujte. Poraďte se se svým právníkem. Jedno je jisté, můžete využít nájemní smlouvy.

Napadne-li vás, že byste svým nájemcům vypnuli elektřinu, vodu nebo plyn, zastavte. Dopouštíte se tak trestného činu. A je jedno, zda energie odpojíte vy, nebo provozovatel energií.

Ani vyměněný klíč ve dveřích nelze použít jako taktiku vystěhování. Pronajímatel je po výměně zámku povinen předat nový klíč nájemci, jinak porušuje zákon

Jak si poradit?

Pokud předešlým nájemcům smlouva vypršela a vy máte nové nájemníky (lze takto pracovat s rodinným příslušníkem), máte vyhráno. Ze zákona jde o to, že byt bývalý nájemník užívá neprávem a lze využít policii. Jen je třeba, aby měl nový nájemník v ruce platnou smlouvu a byl na místě v době, kdy přijede policie.

Relevantní odkazy