Kupujete nemovitost? 8 tipů, na co vždy myslet

 
8 tipů, na co myslet při koupi nemovitosti

Hledejte na internetu i na úřadech

V případě ověření, zda nejde o “podezřelý” prodej, zkuste využít internet. Přečtěte si vše o územním plánu. Ať nejste překvapení, co za stavbyte se chystá v blízkém okolí. Určitě nechcete bydlet v bytě, kde se vztává za zvuku dělníů a usíná za řinčení stavebních strojů. 

Informace hledejte na internetu, případně využijte katastrální, či stavební úřad. Katastrální úřad musí archivovat všechny dokumenty, které s bytem souvisí. Katastrální úřad vám prozradí, jaké finanční a majetkové poměry se k nemovitosti vážou. Stavební úřad upřesní, co vše se v okolí chystá za výstavby. Někdy není na škodu si zadat jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Zjistíte řadu zajímavých informací, které by mohly mít vliv na koupi nemovitosti, případně na její konečné ceně.

Ideální situace: Důvěřujte makléřům

Pravdou je, že pokud si netroufnete vrhnout se do světa nemovitostí, svěřte se do rukou někomu, kdo se v realitách vyzná. Makléř za vás odvede všechnu práci a co víc, ochrání vás před “zloději”, kteří by vás chtěli ochytračit. Uvědomte si, že makléř se pohybuje na realitním trhu neustále. Pohlídá vám aktuální nabídky, všechny potřebné náležitosti a dokumenty. 

Výběr nemovitosti podle inzerátu

Pokud narážíte na jeden inzerát na první pohled velmi pěkné nemovitosti už několik měsíců, je to velmi divné. Co by mělo být ještě zarážející? Měnící se cena a střídání makléřů.

Velmi pravděpodobně je "zakopaný pes" ve skrytých vadách:

  • hluční sousedé
  • hlučné okolí
  • zápach z okolí
  • spodní voda
  • špatný přístup
  • špatná statika 
  • nedostatečná občanská vybavenost

Pozvěte si odborníka

Jedna věc je, že víte, co se vám líbí a co chcete. Ale na druhou stranu, pokud nejste stavební mistr, při běžné prohlídce nepoznáte, zda je všechno s nemovitostí v pořádku. Může se stát, že prodávající nebude s odborným dohledem souhlasit, ale v takovém případě dejte od nemovitosti ruce pryč. Nejen, že vám prodávající nechce vyjít vstříc, ale pravděpodobně skrývá nějaké nedostatky. Ty by totiž mohly výrazně změnit prvotně požadovanou cenu nemovitosti.

Určitě si s sebou na prohlídku vezměte stavebního odborníka. Ten by měl zkontrolovat všechny důležité detaily, které na první pohled nejsou vidět. Na co by se měl zaměřit

  • v jakém stavu jsou příčky
  • kontrola statiky
  • podívat se na rozvody
  • překontrolovat případné jádro
  • těsnění v oknech
  • kvalitu podlah
  • aj.

Připravte si otázky

Ať už se dovoláte majiteli, nebo se o nemovitost stará makléř, vždy by vám tyto osoby měly odpovědět na všechny vámi položené otázky. Velikost zahrady, společné prostory bytu, sklepní kóje, úložné prostory, dostupnost od centra, stáří poslední rekonstrukce aj. Pokud se vám nedostane odpovědi, nebo bude nedostačující a vyhýbavá, měli byste zkusit hledat jinou nemovitost. Nikdy nevíte, co se za “mlžením” skrývá za vady a problémy.

Jak nepřijít k exekuci?

Velmi důležitá informace. Prověřit si jej můžete v Centrální evidenci exekucí. Že by vám měl pomoci katastrální úřad? Na to pozor. Od návrhu exekuce k zahájení řízení, kdy se vše dostane na katastrální úřad, může uplynout až měsíc a půl. Asi byste nechtěli, aby jednoho dne u vás v novém bytě zazvonil exekutor a vymáhal po vás dluhy někoho jiného.

Dejte si čas a zajděte k právníkovi

I když je o byty a domy velký zájem a vy máte strach, že vám vysněnou nemovitost někdo vyfoukne, dejte si čas a ukažte kupní smlouvu právníkovi. Nikdy nepodepisujte něco, co neviděl odborník. Pak byste o nemovitost mohli přijít, nebo byla součástí smlouvy nějaká vám nevyhovující podmínka, či věcné břemeno a dalších 10 let budete bydlet ještě s maminkou bývalého majitele. 

S placením také nepospíchejte. Opět se vyplácí uložit peníze do advokátní finanční úschovny. Peníze bývalému majiteli odejdou až ve chvíli, kdy je nemovitost přepsána na vás. To si lehce ověříte z výpisu katastrálního úřadu.

Nepodepisujte, když máte pochybnosti

Rezervační smlouva je v poslední době velmi často skloňovaný pojem. Nikdo by vás do ni neměl nutit a ani argumenty jako, že je hodně zájemců, by vás neměly donutit smlouvu podepsat, pokud si nejste v něčem jistí. Může se stát, že později od ní budete chtít odstoupit, protože se ukážou nějaké nedostatky a cesta zpět nebude jednoduchá. Penále za porušení rezervační smlouvy se obvykle pohybují okolo desítek tisíc korun.

Dejte si dostatek času

Koupě bytu či domu je velká investice. A v případě, že si nejste jistí, zda je to to pravé, nebo máte pochybnosti, jestli je nemovitost v pořádku, nechte si čas na rozmyšlenou. Sepište si pro a proti a teprve pak se vrhněte na dokončení koupě. Nikde není psáno, že musíte vzít první nemovitost, která se naskytne.

Jak už jsme zmiňovali na začátku. Pokud nemáte odvahu, nejste v realitách tolik zběhlí, určitě si nechte poradit od realitních makléřů. Ušetříte si zbytečné nervy, čas a hlavně peníze.

Komentáře

Obrázek uživatele Tomáš Nosek
Napsal uživatel Tomáš Nosek dne 5. Září 2018 - 22:16.

Bohužel ne vždy se zájemce o nemovitost takto v hloupce připravuje na nákup nemovitosti.  Kolikrát se orientuje jen cenou. A to i za cenu, že je nenajde nemovitost v oblasti, kde původně hledal.  myslím si, že jednou z dalších možných "studnicí" informací můžou být reakce sousedů.  Bohužel ne vždy se stane, že klient se zajímá na důvod prodeje nemovitosti.  Nicméně pokud takového klienta mám a chci s ním pracovat dlouhodobě, mám ověřené, že vždy je lepší říci vše na rovinu a upřímně. jen tak bude kupující v budoucnu spokojený. A pokud bude spokojený, tak mám šanci, že pokud jednou budou hledat makléře, tak si vzpomenou na moji upřímnost a odvedenou práci. Pokud bych klienta zklamal, tak určitě jsem bez šance na další spolupráci.