Je na trhu opět realitní bublina?

 

Již od konce loňského roku 2017 je v mediích velmi často komunikováno téma "realitní bublina". Články a komentáře některých novinářů, kteří sledují vlastní cíle a ovlivňují vnímání věřejnosti ve svůj prospěch, bohužel v převážné míře převyšují sledovanost rozumných názorů opravdových odborníků.

Jako realitní makléř se s Vámi dovolím podělit o svůj názor.

Hypotéku je težší získat

Poslední dva roky 2017 a 2018 byly z pohledu hypoték opět velmi "zajímavé". Po obdobích rekordně nízkých úrokových sazeb, které začaly opět růst, došlo také k výraznému zvýšení povinné spolúčasti kupujících na kupní ceně. Zároveň jsou také kladeny vyšší nároky na výši příjmů žadatele. Oba kroky je však třeba vnímat také jako logické a přirozené. Samy o sobě totiž nespustí cokoli náhlého v podobě snížení / zvýšení zájmu o nemovitosti.

Byty nejsou k dispozici

Velká města se potýkají s objektivním faktem a tím je nedostatek bytů. Například v Praze, lokalita kterou znám a zaměřuji na ni své působení, lze toto zaznamenat už jen dle počtu zájemců o nájemní bydlení. Není vyjímkou, že se za pěkný byt v dobrém místě a a rozumnou cenu přihlásí během jednoho týdne i 20 30 zájemců. Bohužel byrokracie při schvalování developerských projektů této situaci nijak nepřidává.

Jak to bude do budoucna?

Bohužel nikdo nemáme křišťálovou kouli. I ti nejlepší makroekonomové, analytici a celosvětově uznávaní speakři občas přešlápnou (někteří z nich to dokonce přiznají) a jejich prognózy se ukáží jako mylné. Jen velmi ztěží lze předvídat, jak se bude realitní trh vyvíjet v České republice v dalším období. Přesto mi jistě dáte za pravdu, že dlouhodobá prosperita a pozitivní vývoj jsou přirozeným očekáváním všech. Bohatých, chudých, vlivných i méně významných, majitelů nemovitostí, firem, bank i státu. Je-li společnost na vzestupu, nese to sebou i růst cen nemovitostí, stejně tak jako i dalších "komodit". Jen pro informaci - například na akciových burzách mívají pozitivní trendy tendenci trvat déle, než byla původní očekávání. Trendy negativní trvají v průměru dobu kratší.

Jaké jsou zkušenosti realitního makléře z práce v terénu a co můžeme očekávat?

V průběhu roku 2017 byl zájem kupujících stále vysoký. I přes navýšení aktivních nabídek na serverech probíhalo velké množství prohlídek prakticky až do Vánoc. U zajímavých nabídek docházelo i k navýšení ceny. Samozřejmě dalším testem byl nástup jara 2018, nicméně leden 2018 se zahájil v pokračujícím trendu z prosince, tj. aktivně. Nicméně je velmi pravděpodobný scénář takový, že růst ceny bytů i domu se zbrzdí. Nemovitosti v "horší" kvalitě mohou zaznamenat i pokles případně prodloužení doby prodeje. Kvalitní nemovitosti si svoji cenu určitě udrží. Do boucna však s průběžným růstem cen nemovitostí počítat můžeme.

Tento článek vznikl po dlouhodobé přípravě, analýze vyjadření odborníků, znalců, odhadců cen nemovitostí, kolegů - uznávaných realitních makléřů a mých osobních zkušeností. Dovolte mi zdůraznit, že se tento článek vyjadřuje můj osobní názor.

Relevantní odkazy