Jak správně stanovit tržní cenu prodávané nemovitosti

 

Určení ideální ceny nemovitosti není zrovna lehké. Tržní cenu můžeme odhadovat například na základě ceny, za kterou jsme nemovitost pořídili a kolik jsme do ní dále investovali, nebo dle znalostí trhu a výsledku pomocných výpočtů. V konečném důsledku je ale rozhodující to, kolik je kupující ochoten za nemovitost zaplatit.  Jak tedy na správné určení ceny?

Ve finále to tedy znamená, že přesná tržní cena nemovitosti neexistuje. Je především důležité najít kompromis mezi tím, aby daná nemovitost byla prodejná a to nejlépe během pár měsíců, a tím, aby prodávající neprodělal.

Co ovlivňuje cenu nemovitosti

  • lokalita ve které se nemovitost nachází: V centru, na okraji, případně zcela mimo dopravní strukturu.
  • zajištění dopravy: Mhd v blízkosti, zastávka autobusu, vlaku, to vše má velký vliv.
  • dostupnost obchodů, školy, zdravotnického zařízení, atd.: Velmi žádaná občanská vybavenost.
  • materiál ze kterého je nemovitosti postavena: Kvalita se cení i v určování konečné prodejní ceny.
  • velikost pozemku: S větším pozemkem lze pohnout s cenou raketově vzhůru.
  • orientace světových stran: I na tomto drobném detailu záleží.
  • kompletní stav nemovitosti a její stáří: Jak je na tom statika, co okna, izolace, podlahy atd.
  • u bytů – zda je včetně balkonu, terasy, garážového stání, atd.: Doplňky, které vaši nemovitost velmi zhodnotí.

Všechny tyto faktory je třeba zohlednit ve stanovení ceny vaší nemovitosti, aby případné kupce zaujala.

Jak tedy správnou cenu určit?

Správné stanovení tržní ceny je klíčové především v první fázi prodeje, kdy je vaše nemovitost na trhu s prodejem novinkou a získává nejvíce zájemců. Cenu nemovitosti si můžete určit sami a nebo si přizvat odborníky např. z řad realitních makléřů. V obou případech je zapotřebí chytrost a podrobná analýza trhu. Pokud nechcete mít zbytečné starosti, vyplatí se svěřit do rukou realitních makléřů. Dobře znají trh nemovitostí a kvalitní realitní makléř se bude snažit udělat maximum pro vaši spokojenost. Určitě bude řešit tyto základní věci...

Identifikování cílové skupiny

Tento bod je velice důležitý hned zpočátku stanovení ceny a to z důvodu nalezení kupce, který bude ochoten za vaši nemovitost zaplatit nejvíce peněz. Pokud si totiž kupující vybírá nemovitost, srovnává ty, které ho nejvíce zaujmou a které pro něj mají nejvyšší hodnotu. Nebude chtít ani tu nejlevnější, ale ani tu nejdražší variantu. Primárně musí splňovat jeho požadavky a až poté bude srovnávat její hodnotu s její cenou.

Srovnání s konkurencí

Na realitních serverech, v katastru nemovitostí nebo v cenových mapách porovnejte svojí nemovitost s konkurenčními nabídkami, které se prodávají ve vašem okolí a svými parametry se nejvíce blíží vámi prodávané nemovitosti. Je totiž pravdou, že cenu vaší nemovitosti neurčujete vy, ani odhadce, ani realitní makléř, ale ostatní, kteří podobné nemovitosti v okolí prodávají.

Pokud však budou ceny v okolí nízké a vy budete požadovat cenu vyšší, není dobré, převyšovat ostatní nějak výrazně. Může se totiž stát, že o nemovitost nebude mít nikdo zájem a vy budete nuceni zlevnit. Toto pak působí na případné zájemce jako strach či obava, že nemovitost není v pořádku, proto o ni není zájem, a nebo budou vyčkávat, zda půjdete s cenou ještě níž.

Chybou je i podhodnocení nemovitosti, které často vyplývá ze špatné informovanosti, a to zvláště v období vysokých cen. Ve chvíli kdy nabídnete zajímavou cenu, prodáte nemovitost samozřejmě rychleji. Postupem času ale můžete přijít na to, o kolik peněz jste přišli.

Nenechte se splést

Tímto způsobem se dá tedy zjistit, za jakou tržní cenu je aktuálně možné vaši nemovitost prodat. Nejedná se ale o odhad ceny nemovitosti. Ten si ovšem můžete nechat také vypracovat a na základě něj a po zvážení všech aspektů, z něj vyvodit cenu prodejní. Dále ho budete potřebovat například pro případné získání hypotéky. Vypracuje vám jej soudní znalec.

Stanovit správnou cenu nemovitosti není jednoduché. Pokud se nechcete trápit s výpočty a jinými detaily, najděte si svého realtního Championa, který tyto věci vyřeší za vás.