Jak je to s hypotékami po zavedení nových opatření od České národní banky?

 

Kdo omezuje hypotéky?

Jak nové opatření ČNB  sníží poptávku na hypotéky?

Jak se v realitní praxi projevuje omezení  při získání hypotéky?

Od 1.10.2018 vstoupila v platnost přísnější pravidla pro žadatele o úvěr. Tři zásadní změny omezují možnost získat úvěr na bydlení, jsou to:  celková  výše hypotéky, dále povinnost hradit alespoň 20% z kupní ceny nemovitosti z naspořených peněz (tedy z vlastních finančních zdrojů) a navíc podmínka na výši prokazatelného čistého příjmu žadatele.  

V letech 2016-2018 se velmi dobře dařilo české ekonomice, čímž rostla i poptávka po bydlení. Vyšší poptávka byl hlavní důvod růstu cen bytů, především však v Praze. Nyní dosahují  průměrné ceny 77.000 Kč za metr čtvereční, a to i ve starší panelové zástavbě. Podle údajů developerů se zvýšila cena nového bytu 2+kk v Praze na pět miliónů Kč.

Při kupní ceně malého bytu v Praze musí mít žadatel předem naspořen jeden milion  a potřebuje ještě hypotéku na 4 milióny korun.

Podle statistických údajů je průměrná mzda v Praze asi 38 tisíc korun hrubého měsíčně, což znamená asi 29 tisíc čistého.

A zde narazíme na další omezení. Výše požadované hypotéky nesmí přesáhnout  devítinásobek ročního čistého příjmu. Člověk s průměrnou mzdou by si mohl vzít úvěr na bydlení v maximální výši 3 milióny korun.

Levnější bydlení je v Ostravě. Žadateli s průměrným pražským příjmem by hypotéka na pořízení průměrného nového bytu v Ostravě (hypotéka ve výši 2,48 miliónu a 500 tisíc v hotovosti) stačila.

Co dělat, když banka žádost o úvěr zamítne?

Doporučuji obrátit se na banku se žádostí o zdůvodnění zamítnutí, případně doporučení  jiného řešení. Vysvětlení najdete ve videu.

Podle nových pravidel si žadatel o hypotéku nesmí vzít žádný jiný další úvěr na úhradu požadovaných dvaceti procent ceny nemovitosti. Může si však pomoci jinou nemovitostí danou bance do zástavy, např. bytem rodičů nebo půjčkou v rodině.

Hypotéky budou už jen pro bohaté vrstvy obyvatel? Sníží se zájem o nákup nemovitostí? Jaký vliv bude mít omezení hypoték na ceny nemovitostí?

Odpověď na tyto otázky ukáže až budoucí čas. Nyní mají lidé stále chuť kupovat nemovitosti.  Většinou po návštěvě banky nastává zklamání.

Relevantní odkazy

Komentáře

Obrázek uživatele Tomáš Nosek
Napsal uživatel Tomáš Nosek dne 21. Říjen 2018 - 13:46.

Zpřísnění hypoték z mých zkušeností zcela jistě ovlivnil zájem o nemovitosti v tuto chvíli. Klienti sami neví, co od tohoto zpřísnění můžou očekávat.  ti, kteří jsou donuceni a jdou do toho dle nových pravidel, jsou nakonec přijemně překvapeni, neboť konzultace s pracovníkem  poskytující  finanční poradenství, může spoustu věcí vyjasnit a pomoci  s vyřízením.  Pochopitelně pro lidi, kteří nemají dostatečný příjem, nebo pracovní poměr na dobu neurčitou, to může být fatální.

Obrázek uživatele Váňová Veronika
Napsal uživatel Váňová Veronika dne 29. Říjen 2018 - 16:54.

V posledních 18 měsících se šplhaly ceny pražských nemovitostí do výše i proto, že na pořízení vlastní nemovitosti dosáhlo množství lidí, ačkoli pro ně z dlouhodobého hlediska bude splácení úvěru utrpením. Touha po vlastním bydlení byla nezdravá!  Jedná se především o zaměstanance v profesích, jejichž příjem je závislý na ekonomickém růstu. Většina firem nyní nabírá nové zaměstanace a slibuje vysoké platy. Jakmile však dojde ke zpomalení ekonomiky, přijde na propouštění těchto "drahých" pracovních sil, nebo nastane snižování jejich platů. V důsledku toho, nebudou moci tito lidé nadále splácet vysoké částky svých dluhů. Proto se nyní lidem s příjmy průměrnými a mírně nadprůměrnými omezuje přístup k úvěrům. Banky se tak chrání před budoucími riziky s nedobytnými úvěry na bydlení.