Jak dlouho bude trvat prodej bytu? Hlavní je, nezdržovat...

 

Stanovit přesný harmonogram prodeje bytu jde jen těžko. Nějakou dobu je nutné byt nabízet, abyste našli toho pravého kupce, poté nastane příprava smluv a připomínkování mezi prodávajícím a kupujícím, než dojde k samotným podpisům.

V případě, že kupující nebude mít finance na koupi bytu již přichystané, doba celé transakce se posune ještě o čekání na vyřízení hypotéky, či úvěru. A nakonec bude návrh na vklad ležet měsíc na katastru nemovitostí.

Času na celý proces bude třeba opravdu hodně a jisté je, že peníze získáte až na samém konci.

Mít kupce neznamená mít prodáno

Na některých serverech je možné se dočíst, že doba prodeje bytu je kratší. Nenechte se však zmýlit. V tuto chvíli jde spíše o nalezení zájemce a stažení inzerátu z realitního serveru, než o finální prodej bytu. Po podpisu rezervační smlouvy a stažení inzerátu čeká prodávající ještě minimálně 5 týdnů, než dojde k podpisu kupní smlouvy.

Menší byt = rychlejší prodej

Prodej menších bytů je jednodušší a většinou se prodají rychleji. Důvod je jasný. Menší byty jsou levnější, takže mají větší okruh potencionálních zájemců. Nejdéle z pravidla trvá prodej rodinných domů. S tím samozřejmě souvisí i fakt, že u rodinného domu velmi často musíte jít několikrát s cenou dolů. U menších bytů je poptávka tak vysoká, že se podaří prodat bez snižování ceny.

Realistická cena je úspěchem rychlého prodeje

Lokalita a velikost bytu je daná, to nezměníme, ale cenu nastavit můžeme. Ta by měla být realistická (tržní), aby nám hodnota bytu neklesala tím, že budeme mít velká očekávání a o byt nebude mít nikdo zájem.

V případě, že se během týdne neobjeví žádný zájemce, je potřeba cenu snížit. Naopak rychlý a vysoký zájem naznačí, že je cena příliš nízká.

Jak správně nastavit tržní cenu si přečtěte v našem článku >>

Předejděte komplikacím a dalšímu zdržení prodeje

Ve fázi čekání na kupujícího je dobré eliminovat případné komplikace, které by mohly proces prodeje prodloužit až o několik týdnů. Z vaší strany může jít například o nečekaně zjištěné právní vady. Není neobvyklé, že se věcná břemena, zástavy, exekuce, vedlejší stavby nebo přístavby, stanou překvapením jak pro kupujícího, tak pro prodávajícího. Těmto komplikacím předejdete například právní prověrkou nemovitosti.

Na straně kupujícího může vzniknout problém při získání úvěru či hypotéky. Pokud máte zájemců více, bude nejspíše možné si vybrat takového, který má finanční prostředky připraveny a nebude nijak zdržován bankou. Takto můžete zkrátit dobu prodeje i o několik týdnů.

V neposlední řadě je důležité mít připravenou smluvní dokumentaci. Prodávající, kteří se snaží do této chvíle obejít bez realitní kanceláře, mnohdy teprve začnou poptávat advokátní kanceláře pro přípravu kupní smlouvy a jsou zaskočeni cenou právních služeb a další časovou prodlevou. Je tedy dobré tomuto předejít včasným zajištěním právního servisu, nebo využít realitní kancelář, která právní dokumentaci zajistí včas a nebudete to nakonec vy, kdo prodej zdržuje.

Pokud se chystáte prodávat nemovitost a nechcete všechny tyto věci řešit, najděte si svého "Šampiona" ze světa realitních makléřů. Postarají se o všechny náležitosti a vy tak ušetříte čas, peníze i zbytečné nervy.

Relevantní odkazy

Činnost: