Důležitá kritéria při koupi nemovitosti

 
Obrázek sídliště je překrytý zvětšovací lupou

Koupě nemovitosti není nic snadného, zejména pro někoho, kdo zatím nemá v této oblasti žádné zkušenosti. Je proto dobré vědět, že mimo cenu jsou i jiná kritéria, kterými byste se měli zabývat dříve, než připojíte svůj podpis na kupní smlouvu.

Lokalita

Prvním kritériem, které by měla vysněná nemovitost splňovat, je správná lokalita. Místo, kde strávíte pravděpodobně zbytek svého života by mělo být tam, kde se cítíte bezpečně a pohodově. Zároveň je dobré se zamyslet nad dostupností do práce, výskytem mateřských a základních škol, zdravotnické pomoci a obchodních center. Máte-li auto, je vhodné řešit i dostupnost parkování zdarma a případné možnosti placeného stání za rozumnou cenu.

Nesnažte se dívat na lokalitu pouze dle současných potřeb, ale zkuste také nahlédnout o pár let do budoucnosti. Plánujete-li rodinu, může se Vám stát, že věci, které Vám v současné době přijdou jako skvělý benefit (např. restaurace ve vedlejším vchodě, rušná ulice se spoustou obchodů a barů nedaleko apod.), se mohou za 5 let rychle změnit v noční můru a spoustu starostí. Projděte se v okolí nejen odpoledne, ale také v ranních či nočních hodinách. Hodně Vám to napoví v otázce bezpečí.

Dobrým krokem je také návštěva příslušného stavebního úřadu a náhled do územního plánu vybrané lokality. Územní plán může napovědět nejen příjemné, ale i nepříjemné informace. V případě, že se včas informujete, nebudete po koupi nemovitosti nepříjemně překvapeni např. plánovanou výstavbou průmyslového areálu v blízkém okolí. Naopak zjištění o výstavbě dětského hřiště, zastávce metra či realizace parku může bydlení v dalších letech v mnohém zpříjemnit.

Panel nebo cihla

Asi nikdy nebude existovat jednotný názor na to, jestli je lepší bydlet v cihlovém nebo panelovém bytě. Upřímně, je to tak asi i správně. V porovnání s cihlovým domem jsou pořizovací ceny bytů v panelovém domě nižší a při neustále se zvyšujících cenách tak stále velmi žádané. Některým zájemcům vadí horší zvuková izolace mezi jednotlivými byty a dříve také tepelná izolace pláště budovy. Nutno však podotknout, že se do nich díky různým dotačním programům také významně investuje a v některých případech jsou revitalizace natolik zdařilé, že Vám ani nepřijde, že jste v „paneláku“.

Uvažujeme-li o cihlovém bytě, setkáme se většinou s nabídkou v domech, kde jsou na patře dva, výjimečně tři byty. Naopak existují panelové doby s 5ti a více byty na jednom patře. Mnoho lidí proto volí cihlové byty také právě díky menšímu počtu bytů v domě. Je v nich zachována větší míra soukromí a většinou také menší ruch linoucí se z chodeb. Nespornou výhodou cihlového domu jsou také jednodušeji proveditelné případné stavební úpravy, které v zakoupeném bytě chcete provést.

Ať už uvažujete o koupi bytu v cihlovém nebo panelovém domě, zjistěte v jakém technickém stavu je nejen byt samotný, ale také jak jsou na tom rozvody vody, elektřiny a případně i plynu a to nejen v bytě, ale i v celém domě. Chybu také neuděláte, když si zjistíte, kdy se naposledy rekonstruovala střecha, či kdy prošel generální opravou výtah. Nezapomeňte, že se koupí bytu stáváte také spolumajitelem v místním SVJ a tyto opravy budou hrazeny i z Vašich peněz.

Podlaží

U výběru patra platí stejné pravidlo jako u výběru lokality. Vždy je důležité zvážit všechny plusy a mínusy a také si určit nejen současné, ale i budoucí využití bytu. Podkrovní byt s krásným výhledem na město může být opravdu výhrou, ale už méně, pokud se v posledních dvou patrech nenachází výtah, protože se jedná o přístavbu. Uvažujte tedy, jak v budoucnu do bytu dostanete např. kočárek nebo jak bude Vaše manželka do bytu nosit nákup a zároveň popohánět dvě malé děti do schodů. U přízemního bytu Vás takovéto problémy trápit nemusí. Netrápí Vás ani když začne střechou zatékat, ale na druhou stranu jste zase více vystaveni nebezpečí z hlediska vykradení nebo zvýšenému hluku z ulice a chodby okolo vchodových dveří. Jaké je tedy to nejvhodnější patro?

Jediná správná odpověď asi neexistuje. Každý z nás má ohledně výběru patra jiné preference, a to co jedni z nás vidí jako problém druhým vyhovuje. Pokud však opravdu tápete, zvolte zlatou střední cestu. Tak se pravděpodobně vyhnete většině výše popsaných problémů, které by mohly nastat.

Relevantní odkazy

Činnost: 
Nemovitosti: