Družstevní bydlení hlásí návrat na výsluní

 
ŠŤASTNÝ PÁR PŘEBÍRÁ KLÍČE OD NEMOVITOSTI

Družstevní bydlení není žádnou novinkou a v České republice je využívané již desítky let. V porevoluční době však u obyvatel převládla touha po vlastnictví nemovitosti a mnoho lidí začalo preferovat nákup bytu do osobního vlastnictví. Tyto roky však již pominuly a družstevní byty opět začínají být žádaným artiklem.

Družstevní bydlení má svá pro a proti, která musí zvážit každý sám. Pravdou však je, že na družstevní byt dosáhnete mnohem snadněji. Na rozdíl od koupě bytu do osobního vlastnictví, při které musíte nejdříve uhradit celou kupní částku, vám u družstevního bytu postačí jen 25 – 30 % jeho ceny a dokonce i tento vstupní vklad může být financován například úvěrem ze stavebního spoření. Po zaplacení této poměrné částky se již můžete nastěhovat a byt využívat. Měsíčně pak splácíte pevně stanovenou částku, kterou je postupně hrazena zbývající cena bytu. Podstatnou výhodou je, že se měsíční splátka nijak nenavyšuje po celou dobu splácení. Po doplacení celé hodnoty bytu následně můžete zůstat členem družstva nebo byt převést do osobního vlastnictví.

Pro mnoho lidí je důležitý i fakt, že v případě družstevního bydlení nejste nikde vedeni jako dlužník, což oceníte především v situacích, kdy komunikujete s úřady nebo bankou. Pro získání družstevního bydlení navíc nemusíte dokládat své příjmy či prokazovat, že jste zaměstnanec nebo OSVČ. Díky těmto faktorům se stává družstevní bydlení dostupné všem v jakémkoliv věku, včetně zájemců, kteří momentálně nemají dostatek vlastních prostředků k zaplacení plné částky.

Mnoho zájemců se domnívá, že družstevní bydlení je tématem pouze v případě, že chci bydlet ve starším bytovém domě. Není to však pravda. I v dnešní době vznikají developerské projekty založené na myšlence družstevního bydlení a ceny těchto nových bytů jsou srovnatelné s cenou nových bytů do osobního vlastnictví.

Vzájemné soužití však v takovém bytovém domě může být v mnoha ohledech jednodušší, než když se jedná o SVJ, zejména v momentě, kdy se vyskytnou sousedské problémy. Vlastníkem družstevního bytu je do doby jeho splacení družstvo a vy jste pouze členem, který vlastní určitý družstevní podíl. Jedná se tedy o nájemní vztah, při kterém jako nájemník musíte dodržovat všechny schválená pravidla (stanovy družstva). Zároveň však jako člen s podílem v družstvu můžete s tímto podílem svobodně nakládat, tzn. prodat jej, darovat či odkázat.

Družstevní bydlení je tedy znovuobjevenou cestou ke kvalitnímu bydlení, kde řádnými splátkami investujete do svého budoucího vlastnictví. To vše bez vysoké a na dlouhou dobu finančně zavazující hypotéky.

Relevantní odkazy

Komentáře

Obrázek uživatele Tomáš Nosek
Napsal uživatel Tomáš Nosek dne 25. Listopad 2017 - 13:35.

Vše je úhel náhledu. Je potřeba si vždy říci ty pozitivní hodnocení. Doplnit je případným negativním zjištěním. A pak se rozhodnout. Nicméně souhlasím s tím, že  pokud potencionální zájemce o bydlení v družstevním bytě, chce, může dopředu dostat všechny potřebné informace, které mu okamžitě dají odpověď na to, zda družstvo, které spravuje dům, kde  možná jednou chci bydlet funguje tak, jak je nutné. Pokud je dům udržovaný, čistý,  a finanční vedení je transparentní a zdánlivě bez dluhů ( všude jsou zpravidla nějaké úvěry na rekonstrukce), tak pak to jsou známky toho, že zde by mělo být vše v pořádku. Družstevní bydlení  je forma , která je z mého pohledu zbytečně hlavně ze strany  laické veřejnosti vnímána jako něco  špatného. Je to mýtus, který si mylně vytváří lidé sami mezi sebou.