Co vše hýbe s cenou bytu? Budete se divit

 
Faktory, které ovlivňují ceny bytů

Průměrná cena bytů

Ceny bytů stoupají až rekordně rychle. Průměrně se cena bytu pohybuje kolem 55 tisíc korun za metr čtvereční. Nejdražší lokalitou samozřejmě zůstává Praha, kdy mezi nejluxusnější lokality Patří Praha 1, Praha 2, Praha 6 a Praha 3.

Průměrná cena bytu v Praze stoupla za rok až o 7 procent. Mimo hlavní město ceny nejvíce stouply v Karlových Varech - 15,4 procent a také ve městě Hradci Králové - 11,3 procent. Pokud bychom se bavili všeobecně, za poslední čtyři roky vystoupala cena bytů až o 40 procent a nárůst stále pokračuje.

Pravdou je, že se byty nezdražují jen tak ze dne na den. Co vše cenu ovlivňuje? Faktorů je víc, než si myslíte a hýbou s cenou bytů už několik desetiletí.

Vliv médií na ceny bytů

"Růst cen nastartoval konec ekonomické krize. V době krize velká většina lidí odkládala (musela) koupi nemovitosti. A přirozeně po odeznění krize začala stoupat poptávka po bytech. Za 1. začali kupovat ti, co v době krize odložili nákup. Za 2. začali kupovat spekulanti - investice/pronájem. To vše ještě v poslední době znásobil vliv médií - masáž, kterou lidé neustále slyší a čtou, ovlivňuje velmi výrazně trh s byty. Velmi často si říkám, že realita je jiná. Lidé již takový zájem nemají, ale články a mnohdy zaplacené developery píšou něco jiného," vysvětluje problematiku s byty realitní makléř René Trčka.

Nedostatek bytů

Asi jeden z důvodů, který vás napadne jako první. Je jasné, že když je poptávka větší, než nabídka, zvedne se cena prodávané věci. A proč je tak velká poptávka? Hodně lidí raději, než platit vysoký nájem, budou splácet hypotéku a dávat peníze do “svého”. A co natento stav říkají realitní makléři?

"Cenu bytů ovlivňuje jednoznačně nabídka a poptávka. V posledních letech je minimální nezaměstnanost a příjmy pomalu ale jistě rostou. Lidé tedy nemají strach utrácet a investují do nemovitostí. Růst poptávky pak vytváří tlak na růst cen," vysvětluje makléřka Nicole Angermayer.

Dalším důvodem je velký přesun lidí z vesnice do měst. A v neposlední řadě, velký počet rozvodů, kdy každý z manželů zatouží po vlastním bydlení.  Poptávka po bytech bude dále růst, stejně jako jejich cena.

Minimální nezaměstnanost

"Svoji roli v nárůstu cen bytů (nemovitostí) hraje i velký počet volných pracovních míst (nejen v Praze), a s tím související výrazný nárůst příjmů. Stručně řečeno: hypotéku si mohlo dovolit relativně vysoké procento zaměstnanců, a proto stoupala poptávka po vlastnickém bydlení. S heslem : Proč platit za pronájem, když za stejnou měsíční částku mohu splácet vlastní hypotéku, přicházela řada žadatelů s požadavkem na vyhledání bytu ke koupi. Na ceny bytů má vliv především dlouhodobá stabilní ekonomická situace. Lidé nemají obavu ze zadlužení své rodiny, proto se pouští do velkých investic (jsou ochotni pořizovat stále nákladnější byty či domy)," doplňuje realitní makléřka Veronika Váňová.

Málo bytů k pronájmu a vysoké poplatky

Více než tři čtvrtiny bytů jsou v České republice v osobním vlastnictví. Stát a město nekorigují nájmy. A než dlouze hledat byt na pronájem, kde nakonec zaplatíte nehorázné měsíční sumy, volba padne na vlastní bydlení.

Peníze se neukládají pod polštář

Byt je skvělou investicí do budoucna a řada z nás si to dobře uvědomuje. Nejen, že byt lze pronajímat a získat tak stálý příjem, který částečně umoří hypotéku, ale připravíte si tak "strýčka" na důchod, pro děti, případně lze využít byt jako součást turismu a pronajímat ho cizincům. 

Úřady, úřady, úřady…

"Roste poptávka po nemovitostech, ale výstavbu bohužel komplikuje mnohaleté čekání na stavební povolení," říká realitní makléřka Nicole Angermayer. Než úřady schválí výstavbu od projektu, územního rozhodnutí až po kolaudaci, může uběhnout klidně 10 let. Vždyť na každé vyjádření, povolení atd. mají úřady ze zákona i 30 dnů. V případě nějaké námitky, nebo potřeby doplnit informace, běží tato lhůta k vyřízení znovu od začátku. 

"V Praze také ovlivňuje cenu bytu nástup RbNb...zákony, které nesmyslně protahují stavbu nových domů - z toho plynoucí málo nových bytů," doplňuje realitní makléř René Trčka. A výsledek? Spotřebitel všechny tyto "zdržovačky" zaplatí v konečné ceně bytu. Budete mít super moderní byt s technickými vymoženostmi, ale nakonec si kvůli tomu musíte sáhnout hluboko do kapsy, pokud takový byt chcete koupit.

Lokalita a stav nemovitosti

"Kupující kladou stále více nároky na vyhovující lokalitu, a v Praze hlavně MHD - v blízkosti metra budou vždy byty za vyšší cenu. Dále cenu zvyšuje stav bytu, stav domu (před revitalizací, zateplení, okna, výtah). Dále také občanská vybavenost a další," říká realitní makléř René Trčka.

Dostupné hypotéky

"Pro stanovení tržních cen je rozhodující poměr počtu kupujících a prodávajících. Čím víc roste poptávka, tím víc se zvyšují ceny. Ochota poptávajících vydávat stále vyšší částky za pražské byty souvisí s velkým počtem poptávek po bytech a relativně malou nabídkou vhodných bytů. Svoji roli v rostoucím zájmu o nákupy bytů hrají za 1. nízké úrokové sazby a za 2. snadný přístup k hypotečním úvěrům, který platil do 30.9. 2018," vysvětluje realitní makléřka Veronika Váňová.

Chcete koupit nebo pronajmout byt? Hledáte kvalitu za dobrou cenu? Oslovte experty na realitním trhu! Porovnejte si makléře na nezávislém portálu Championreality.cz a najděte si svého šampiona.