Co se stane na realitním trhu v roce 2019?

 

Čeká nás pád cen nemovitostí? 

Co už na konci roku 2018 věděli realitní makléři?

Prodloužila se doba, po jakou čekají nemovitosti v nabídce, a to i u cenově přijatelných nabídek. Díky zpomalení  poptávky si kupující si mohou lépe vybírat z nabídky a mají šanci vyjednat si  „svoji“ cenu.

Co ovlivňuje ceny?

Dobrá zpráva

Na tržní ceny má vliv stav ekonomiky. Nyní sice vnímáme stále ještě ekonomický růst, který se projevuje nízkou nezaměstnaností a růstem mezd. A podnikatelé mají stále vysoké zisky, díky čemuž vládne optimistická finanční nálada. To je doba, která přeje nákupům nemovitostí, neboť lidé  jsou ochotni se více zadlužovat.

Špatná zpráva

Banky od 1.10.2018 výrazně omezily přístup k hypotečním úvěrům tím, že byla zpřísněna  pravidla. Každý kupující musí prokázat nejméně 20 % naspořených vlastních finančních prostředků.  A banky posuzují u žadatelů o hypoteční úvěry navíc  i výši jejich měsíční výdajů v porovnání ke  splátce úvěru.  Velká omezení proto pocítili ti žadatelé, kteří mají větší část mzdy vyplácenou formou pohyblivé a nenárokové složky.  

Co je vidět ve statistice?

Klesá počet poskytnutých hypotečních úvěrů. V porovnání s rokem 2017 bylo v roce 2018 poskytnuto  o 10,3% méně úvěrů. V objemu půjčených peněz je to méně o 8,6 miliard korun, což je pokles o 5,1%. V údajích katastrálního úřadu zjistíme, že klesl i počet převodů nemovitostí, a to o 7%.

Nabídka nemovitostí na trhu je velká. Počet nových dokončených bytů v Praze v červnu 2017 byl 4.259 a o rok později  5.411 bytů.

Největší růst cen na realitním trhu máme za sebou.

Doporučení

Těm, kteří chtějí koupit nemovitost za účelem spekulace, tedy následného přeprodeje doporučuji , aby s koupí vyčkali. Situace z jejich pohledu se bude  spíše zlepšovat. Bude růst počet nabídek.

Ti, kteří plánují  kupovat nemovitost pro vlastní využití, tedy pro bydlení  a mají v úmyslu vlastnit  nemovitost  i několik desítek let, doporučuji  kupovat i teď. Využít dobu, kdy  jsou úrokové sazby ještě přijatelné a nehrozí  riziko ztráty zaměstnání a nezaměstnanosti.

Bonitní lidé s vlastními finančními zdroji, kteří plánují dlouhodobě uložit do nemovitosti své peníze a tvořit zisk z pronájmu, doporučuji  již nyní hledat vhodnou  nemovitost. Poptávka pro kvalitním nájemném bydlení pomalu narůstá a nájemné stoupá. Roste poptávka po  pronájmu od těch lidí, kteří nezískali  hypoteční úvěr z důvodů nových přísných omezení. Týká se to především mladých lidí na počátku jejich pracovní kariéry. 

Relevantní odkazy