Chraňte svoji nemovitost před zloději. Jak na to?

 

Ze statistik Policie ČR vyplývá, že do bytů se měsíčně vloupá 262 zlodějů, do domů za stejný časový úsek 310. V době dovolených se tento počet zvyšuje až na dvojnásobek. Jak tomu zabránit?

Slabá místa nemovitostí

Co je ve vašem domě či bytě snadnou překážkou?

  • vchodové dveře
  • okno do zahrady
  • balkonové dveře v zadní části domu
  • sklep s oknem

Pojistka se vyplácí

V případě, že nechcete řešit drahé zabezpečovací systémy, investovat do bezpečnostních dveří a jiných vychytávek, rozhodně se vyplatí dobrá pojistka nemovitosti. Ale...pořádně si přečtěte smlouvu, kde je jasně uvedené, jaké bezpečnostní nároky pojišťovna má. Aby se nestalo, že v případě vykradení, nebude škoda vyplacená jen proto, že nemáte bezpečnostní zámek. 

Další problém, kdy vám nebude pojistka vyplacena, je nedbalost na straně pojištěného. Co se tím rozumí? Když odjedete a necháte otevřené okno na WC, nebo byt či dům nezamknete. Vše je uvedeno v podmínkách konkrétní pojistné smlouvy.

Pokud jste jako nájemce v bytové jednotce, ověřte si, zda je celý dům pojištění, jaká pojistka a co vše je do smlouvy zahrnuto. Případně se vyplácí vlastní pojištění domácnosti.

Výměna zámku je nejrychlejší

Nejjednodušší bezpečnostní opatření, které můžete udělat před odjezdem na dovolenou.  Od běžného zámku se liší složitějším mechanismem odemykání. Určitě si nechte poradit od odborníků. Pokud nemáte čas, zapamatujte si jednoduchou poučku. Na obalu musí být certifikace ČSN EN 1303 a ČSN EN 1627. Označení bezpečnostní třídy by mělo být alespoň 3. Nejideálnější je 4+, což překračuje i klasické normy státu. 

Co byste měli vědět jako nájemníci bytu? Dle zákona si můžete vyměnit zámky bez souhlasu majitele, ale po skončení nájmu musíte vrátit původní zámek. A jak je to s náhradním klíčem? Vy nemáte povinnost odevzdávat kopii nového klíče majiteli. Často se ale hledá kompromis. Jeden klíč se vloží do obálky, ta se zapečetí a přes pečeť se pronajímatel i nájemce podepíší. Obálku si pronajímatel uloží u sebe. Vy máte jistotu, že v případě nějakých neočekávaných situací, že vám může pronajímatel pomoci, ale zároveň si po svém příjezdu z dovolené zkontrolujete, zda do bytu nevkročil bez vašeho vědomí.

Mříže v oknech

Říkáte si, že bydlíte ve vyšších patrech, proto se k vám zloději nemohou dostat? Omyl! Už jenom to, že přízemní byty mají mříže, pomáhá zlodějům po nich vyšplhat výš. Bezpečnější je, když svůj balkon opatříte nerozbitným sklem. Kromě většího bezpečí získáte i příjemné posezení v chladnějších a deštivějších dnech. 

Alarm není stoprocentní jistota

Samozřejmě, že vás alarmy velmi dobře ochrání. Lze mít nainstalovaná pohybová čidla, tepelná čidla a vše, co váš dům či byt zabezpečí. Skvělé je mít alarm napojený na centrálu, která v případě vniknutí pošle na místo policii. Ale i tady buďte opatrní. Pokud byste alarm zapomněli zapnout, vykradli vás, pak pojišťovna nemusí náhradu proplatit. Šlo o vaše pochybení.

Před odjezdem si vždy zkontrolujte, že váš alarm je plně funkční a je zapnutý. V případě alarmu se vyplatí, když dostáváte informace o funkčnosti a vniknutí do nemovitosti zlodějem zprávu na svůj mobilní telefon. I takové služb lze nastavit.

Druhým pomocníkem je kamera. Na atrapy rovnou zapomeňte. Investice do dobrého kamerového systému se vyplácí. Ale pozor, ze zákona musí být kamera nastavená a nasměrovaná tak, abyste neomezovali soukromí sousedů.

Okna a dveře jsou základ

Odborníci doporučují bezpečnostní fólie, které okno chrání před rozbitím. Není problém je zakoupit na jakýkoliv typ okna. Nezapomínejte ani na vyztužené rámy. Dveře zabezpečte zámky, které mají alespoň tříbodové zabezpečení. Všeobecně se doporučuje ochránit nemovitost bezpečnostními dveřmi.

Dveře se řadí do šesti bezpečnostních tříd:

  • RC1 - základní zabezpečení, které zloději neklade skoro žádné překážky.
  • RC2 - dveře odolávají nějakou dobu, nelze je prokopnout, ale dostat se přes ně nemusí být složité.
  • RC3 - jsou již tak zabezpečeny, že odolají i 70 cm dlouhému páčidlu nebo ruční mechanické vrtačce.
  • RC4 - na otevření dveří musí být zloděj velice zkušený, při otevírání by však vydával takový hluk, že by si ho někdo všiml
  • RC5 a RC6 - tzv. trezorové dveře s extrémní odolností

Před samotnou dovolenou stáhněte žaluzie, pokud máte, zatáhněte rolety. Nejen, že dům ochráníte před teplem, ale nebude dovnitř vidět, případně bude náročnější a hlučnější pro zloděje dovnitř vniknout.

Ostraha domu je velkým trendem

V současné době stoupá zájem o byty, kde je 24 hodin denně vrátný. Někdy se setkáte s klasickou ochrankou, jindy je nemovitost střežena elektronickým vrátným či kamerovým systémem. Velmi příjemná nadstandardní služba, ale zaplatíte si za ni...

Inteligentní systémy nebo soused

Dobrým pomocníkem může být i obyčejný časovač, který v určitou hodinu na chvíli rozsvítí, nebo pustí televizi, aby nebylo patrné, že nejste doma.

A pokud máte dobré vztahy se sousedy, poproste je o pravidelnou kontrolu. Budete tak mít jistotu, že je vaše nemovitost v naprostém pořádku.

Komentáře

Obrázek uživatele Tomáš Nosek
Napsal uživatel Tomáš Nosek dne 10. Srpen 2018 - 13:53.

Obecně platí, že 100% nelze předejít ničemu. Nicméně, aby došlo k co největšímu minimalizování  možného narušení obejktu doporučuji  skloubit  bezpečnostní prvky, které u každé nemovitosti můžou mít jinou prioritu a význam. To vše je nutné podložit pojistnou smlouvou se znalostí rozsahu plnění. Bohužel se setkávám s případy, kdy klient  až při řešení likvidace zjistí, že ne vše mu jeho pojistka pokrývá.